top of page

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi tedavileri, cildin orta tabakası (mezoderm) içine uygulanan küçük miktarlarda hyaluronik asit, vitaminler, mineraller ve peptidlerden oluşturulmuş özel kokteyllerin kullanıldığı enjekte edilebilir tedavilerdir. Uygulama amacına ve uygulanan bölgeye göre 2-13 mm derinliğe çok ince iğneler kullanılarak yaklaşık 1-2 cm aralıklarla enjekteksiyon yapılır.

Mezoterapi, cilt gençleştirme, leke (pigmentasyon), akne, selülit, cilt gevşekliği, çatlaklar, bölgesel incelme ve saç dökülmesi gibi çeşitli durumların tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Herhangi bir bileşene alerjisi, cilt enfeksiyonu, otoimmün hastalığı olanlarda, immünosüpresan tedavi alanlarda, hamilelik ve emzirme durumlarında uygulanması önerilmez.

Tedaviden sonra 24-48 saat içinde gerileyen şişlik, kızarıklık ve küçük iğne izleri olabilir. Bu, göz çevresinde biraz daha uzun sürebilir, mezoterapiler bunun dışında sosyal hayatı engelleyici tedaviler değildir.

Hastanın yaşına, hangi durum için ve hangi bölgeye uygulandığına bağlı olarak, ortalama 1-2 hafta aralıklarla toplam 2-10 seans şeklinde uygulama gerektirir.

Mezoterapi her yaşta yapılabilir. Hyaluronik asit ciltte doğal olarak bulunur ve yaşlandıkça azalır. Mezoderm içine bu ajanları enjekte etmek tamamen güvenlidir ve çok etkili bir gençleştirme tedavisi sağlar.

Cilt Gençleştirmede Mezoterapi

Yaş alma sürecinde cildin kendini yenileme özelliği giderek azalır. Daha mat, daha gevşek bir cilt haline gelir. Bu temelde, elastin ve kollajen üretiminin azalmasıyla ilişkilidir. Mezoterapi, hyaluronik asit içeren özel kokteyllerin enjekte edilmesiyle kollajen ve elastin üretimini tetikler ve sağlıklı ve parlak bir cilt yaratır. Mezoterapi yüz, boyun, dekolte ve el başta olmak üzere çeşitli vücut bölgelerinde cilt gençleştirme amacıyla uygulanmaktadır.

Mezoterapi ilaçları cilde nem veren ve gerginliğini sağlayan özel karışımlardan oluşmaktadır. En sık cilde nem ve ışıltı veren vitamin içerikli enjeksiyonlar tercih edilir.

Mezoterapi ile özel ilaç karışımları hazırlanarak, cilt lekeleri, akne oluşumu ve sarkma gibi problemlerden de kurtulmak mümkündür.

Uygulama 2-4 haftalık aralıklarla yapılmaktadır. Seans sayısı hastanın yaşına, cildinin yapısına göre 2-2-6 seans arasında değişmektedir. Etkinlik yaklaşık 1 yıl devam eder.

Hastalara güneş koruyucu kullanımı mutlaka önerilmelidir. Tedavi süresince sauna, jakuzi, doğrudan güneş ışığı gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçınılması gereklidir. Tedavinin yapıldığı gün cilt temiz tutulmalı ve makyaj yapılmamalıdır.

Saç Dökülmesinde Mezoterapi

Saç dökülmesinde ilk yapılması gereken nedeni tespit etmektir. Saç dökülmeleri, genetik olanlar ve genetik olmayanlar şeklinde ikiye ayrılır. Genetik olmayan saç dökülmelerine kansızlık, vitamin eksiklikleri, hormonel hastalıklar gibi bazı hastalıklar, stres ve bazı ilaçlar neden olabilir. Mezoterapi, hem genetik olan hem de genetik olmayan nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmesinde, nedene yönelik özel ilaç karışımları oluşturarak uygulanabilir. Saç dökülme nedenine göre, özel hazırlanmış vitamin, protein ve mineral, minoksidil ya da finasterid içerikli ilaçlar saçlı deriye enjekte edilir.

Mezoterapi, saç dökülmesini tedavi etmenin en etkili yollarından biri olmasının yanı sıra, sağlıksız ve ince saç tellerine sahip olan kişiler için daha kalın, daha dolgun ve daha sağlıklı görünen saç telleri üretir.

Tedavi, nedene ve saç dökülmesinin boyutuna bağlı olarak 1-4 haftalık aralarla, 6-10 seans şeklinde uygulanır.

Selülitte Mezoterapi

Selülitte, deri altındaki yağ hücrelerinin gereğinden fazla yağ depolamasıyla, deri girintili çıkıntılı bir görüntü kazanır. Buradaki temel problem dolaşımdaki bozulmadır.

Birçok kadının problemi olan selülit, çoğu zaman sadece kilo vererek giderilmez. Yalnız başına diyet, normal kısımlarda yağ kaybına neden olur ve problemli alanlar daha belirgin bir hale gelir. Mezoterapi ile problemli bölgelerde dolaşımı düzenleyerek yağ hücrelerini parçalayan özel karışımlar enjekte edilir.

Mezoterapiyle birlikte uygun bir diyet takip edilmesi ve bir egzersiz programına başlanması, özellikle fazla kilolu hastalarda sonucu daha da iyileştirir. Selülitte mezoterapi, 2-4 haftalık aralıklarla toplam 8-12 seans şeklinde uygulanır.

 Bölgesel İncelme ve Mezoterapi

Fazla kilo problemi olmayanlar da dahil olmak üzere birçok insan, gıdı, karın, bel, kol ve bacaklarda bölgesel yağlanma problemleri ile karşılaşmaktadır. Sadece diyet ve egzersiz ile bu bölgelerde incelme sağlanması her zaman mümkün olmamaktadır.

Mezoterapi ile bu inatçı bölgelerdeki yağ hücrelerini parçalayıp vücuttan atmak amaçlanır. Dolaşımı düzenleyen, yağ hücrelerini parçalayan ve kollajen üretimini tetikleyen ajanlardan oluşan özel karışımlar enjekte edilir.

Selülit tedavisinde olduğu gibi, diyet ve egzersiz ile kombine edildiğinde sonuçlar çok daha yüz güldürücüdür. Tedavi, 2-4 hafta aralıklarla 8-10 seans şeklinde uygulanır.

bottom of page